ГЕРБЪТ НА СТАРА ЗАГОРА
Попаднах на любопитна подробност, относно формата на щита в герба на Стара Загора.
Щитът е централното място за излагане на хералдически знаци в сборния герб. Той е с различна форма вследствие различното му приложение и под влияние на модни увлечения в различните епохи.
В хералдиката с т. нар. "френски щит" се отбелязват държави с над 1000 годишна история. България (14-вековна история) с достойнство и заслужено самочувствие може и трябва да включи този вид щит в герба си. Тя е третата новообразувана държава в Европа след Елада (Гърция) и Рим (Италия) и първата държава, която си е запазила името досега. Всяко привнасяне на друга форма на щита в герба ни е груба грешка и обида към българската нация и държава, към историческата ни предопределеност.
/ под №2 е изобразен модерен френски щит /
/ "модерен френски щит" /
/ български приложения /
От 1879 г. в националният герб на България се налага френският щит, под влияние на Русия.
/ френски щит върху Търновската конституция /Френски щит в историята на българската хералдика можем да търсим векове назад. През 1643 г. в Рим, Петър Богдан издава превод на книгата на августинеца Андреа Гелсоимини - "Tesoro celeste della divozione di Maria Vergine, Madre di dio". На титулната страница е изобразен герба с френски щит с поставен върху него изправен и обърнат на хералдично ляво коронован лъв с раздвоена опашка. Автор е Петър Богдан.
Гербът на Петър Богдан присъства и в една венецианска карта от 1692 г. Той е поставен над град Чипровец:
Източници:
"Азът на българите и националните символи" - Христо Танев, изд. Хелиопол
http://bg.wikipedia.org/
http://democracy.freehostia.com/
http://www.promacedonia.org/
http://www.protobulgarians.com/