НАПРЕД, НАУКАТА Е СЛЪНЦЕ
Есе
„Напред, науката е слънце” - една прекрасна метафора за значението на знанието в човешкия живот. Кой би могъл да го каже по-добре от един поет? Просто и мъдро! Оттук нататък всичко е в нашите ръце. Ще поемем ли бодро и смело по пътя на знанието? Ще сгреят ли сърцата ни неговите топли слънчеви лъчи? Или невежи и уморени като много от нашите родители ще се вайкаме, че няма работа, или ще я търсим далеч зад пределите на родината си, оставили дом и семейство.
Липсват ми мама и тати, които работят далеч, за да се чувстваме с брат ми добре. Виждам ги рядко, но помня съветите и напътствията им: „Учете се добре, слушайте своите учители, защото те ще ви дадат това, което никой и никога не може да ви отнеме!“
Никога не бях се замисляла над думите им до този момент. А сега, пишейки, разбирам колко са били прави. Никой не може да ми вземе това, което съм научила в училище. Знанието е моето най-голямо богатство, всеки ден си ходя с него, а никой не може да ми го отнеме. Една китайска поговорка гласи: „Знанието е съкровище, което ще последва своя собственик навсякъде."
Скъпите джиесеми, които се надпреварваме да имаме, могат да ни бъдат откраднати или да ги загубим, както се случи при някои мои съученици. Марковите маратонки и якета се износват или стават демоде. В науката няма демоде. Върху старите знания се трупат нови, следващите поколения се учат от опита на предходните. Първоучителите са написали буквите и са предначертали пътя, по който да вървим.
Оплакваме се днес, че домашните са много, а задачите са трудни. Охкаме, че утре имаме контролна. А на тях нима им е било лесно, крачейки в онези далечни размирни времена с подбити крака по прашните пътища, за да посеят семето на буквеното слово! Онова слово, от което се отказваме днес с лека ръка, предпочитайки латинските букви пред кирилските. И грешките във Facebook валят една след друга. Пишем „а“, защото няма „ъ“; пъшем „6“ вместо „ш“ и... без да разбираме ставаме все по-малко грамотни. Не владеем добре своя език, този, който Вазов с възхищение и обич нарече „език свещен на моите деди“. Предпочитаме интернет пред книгите, скрития уж под чина айфон пред тетрадката и учебника. Отказваме се от знанието, което единствено ще ни даде сили и увереност в утрешния ден. Даниел Уебстър, американски политик и сенатор, забележителен оратор, видна фигура в американския политически живот през първата половина на ХIХ век казва: „Знанията в действителност са голямото слънце на небосвода. Неговите лъчи разпръскват живот и енергия.“ Колко близко звучат неговите думи до тези на нашия Стоян Михайловски – „Напред! Науката е слънце,/което във душите грей!“
Да не забравяме тези думи и да не си спомняме за тях само на 24 май! Защото, за да живеем в един богат, красив и хармоничен свят, за какъвто мечтаем, трябва да бъдем умни, можещи и отговорни хора, поели от топлите и плодотворни слънчеви лъчи на науката и знанието.
Жасмина Андреева Михайлова – VIII a клас